Поліська коляда у Львові

2013-01-28 00:00

Великим гала-концертом у неділю 27 січня 2013 року закінчився ХIV Різдвяний фестиваль «Велика коляда» у Храмі Пресвятої Євхаристії де ж понад 3 годин звучали колядки, щедрівки та віншування у виконанні різних хорів та гуртів з Полісся

Відтак, у гала-концерті взяли участь: фольк-гурт «Трояка ружа», зведені хори, гурт автентичної музики «Коралі», народний фольклорний ансамбль «Борщів’янка», народний аматорський фольклорний колектив «Писанка», чоловічий вокальний ансамбль «Шоста Нота», театр «Мета», Лауреат всеукраїнський та міжнародних конкурсів, лауреат премії ім. Василя Стуса Софія Федина, група «Древно», Вокальна формація «Modus Vivendi» храму св. ап. Петра і Павла УГКЦ, етногурт «Сільська музика» та молодіжний фольклорний гурт «Веснянка» Рівненського міського Палацу дітей та молоді.

Учасників та поціновувачів традицій українського народу привітав владика Венедикт: «Усі ми бачимо, як змінюється світ, середовище, коли приходить свято Різдва Христового. Ми відчуваємо велику радість. Хай ця радість щодня буде з вами».

Переповнений Храм і площа перед ним свідчать про велику любов та шану львів’ян до традицій коляди, щедрівки та віншувань. Тож традиційний концерт, велична ватра наплощі перед храмом, запашні пампушки та здоба від «Галицької здоби»™ та  гаряче вино, зварене за давніми рецептами ченців перетворило даний гала-концерт на осередок української національної автентики. Для усіх гала-концерт перетворився на яскраву подорож до народного минулого, коли такі урочистості були невід’ємною традицію для українців.

«Ми вдячні організаторам за запрошення долучитися до Різдвяного фестивалю «Велика коляда». І я дуже втішений, що у нашому рідному місті так шанують та популяризують добрі традиції справжнього народного святкування. І нехай це дійство стане традиційним не тільки у нас, але й по всій Україні. Ми маємо шанувати власні традиції та свята. Бо саме звичаї та традиції несуть у собі глибинний, автентичний зміст, що формує міцну націю», - наголосив Генеральний директор «Галицької здоби» Роман Палідович.

Як розповів настоятель Храму Пресвятої Євхаристії отець Юрій, загалом у фестивалі «Велика коляда» цього року взяли участь понад 70 колективів, які щодня з 7 січня колядували у Львові. Спеціально на фестиваль завітали дитячі колективи з Рівного, Житомира, Євпаторії, Одеси, Києва. Виступив сьогодні також гурт з Польщі. Окрім колядок, глядачі змогли побачити виступ вертепу, традиційні поліські народні строї та послухати колядку у виконанні лірника.

 

Довідка

Свою історію Різдвяний фестиваль «Велика коляда» розпочав з ювілейного 2000 року від Різдва Христового. 22 січня у Храмі Пресвятої Євхаристії спільно колядували хор національної і духовної пісні «Вірли» (художній керівник – Роман Борецький), Галицький камерний хор «Євшан» під керівництвом Богдана Генгала, ансамбль бандуристок «Чарівні струни» (художній керівник – Ірина Содомора), Молодіжний хор «Soli Deo» (мистецький керівник – Ірина Мельник). Після завершення дійства Коляда линула на площу перед храмом і творила різдвяну містерію зі свічечок у кучугурах снігу.

Ідейним натхненником організації фестивалю був тодішній настоятель храму Пресвятої Євхаристії і голова Патріаршої комісії у справах молоді УГКЦ о.Йосиф Мілян. Благородну справу підтримав теперішній адміністратор храму о. Юрій Васьків.

З плином часу фестиваль змінював форми проведення, розширював географічний діапазон і жанровий спектр виконавців.

Ще з перших фестивальних гала-концертів звучали відомі аранжування колядок у виконанні всіх учасників «Великої коляди». 2006 року в програму фестивалю, з метою поповнення репертуару колективів-учасників кращими взірцями різдвяної хорової музики, організатори вводять обов’язкові твори.

2005 року зародилася ідея написання творів спеціально для фестивалю. На замовлення оргкомітету львівський композитор Богдан Сегін аранжував «Тиху ніч» (J. Mohr, F. X. Gruber) – обов’язковий твір для усіх хорів-учасників, який прозвучав у виконанні зведеного хору на VII фестивалі.

У заключних концертах 2007-2009 років прозвучали хорові композиції Остапа Мануляка – композитора, котрий щороку збагачує репертуар фестивалю, якого навзаєм надихає фестиваль. Творчий доробок автора, який вперше зазвучав на фестивалі: «Давня коляда» (2006), «Ой сивая зазулечка» (2007), «Ой господарю, господароньку», «Йа з вечора ясна зора» (2008), «Вістку голосить», «Христос родився нині» (2009). Також на замовлення організаторів О. Мануляк створив позивні фестивалю.

До обов’язкових творів VIII фестивалю «Велика коляда» організатори долучили твір харківського композитора Анатолія Гайденка «Щедрий вечір», який був написаний композитором ще 1963 року, а лише у 1990-х роках зазвучав. Заслужений діяч мистецтв, лауреат державної премії ім. Бориса Лятошинського Анатолій Гайденко був шанованим гостем VIII фестивалю «Велика коляда». Для кожного фестивалю участь відомих композиторів є вагомою підтримкою та гордістю.

З 2010 року виходить у світ серія репертуарних збірників. Кожна збірка вміщує партитури колядок та щедрівок для однорідного та мішаного хорів: народні мелодії в обробках українських композиторів та авторські твори. Велику працю в упорядкування кожного нотного видання вкладає відомий хормейстер і аранжувальник Юрій Антків, а також талановитий диригент і організатор Василь Чучман.

У 2011 році започатковано тематичну концепцію фестивалю – концерти певної етнографічної місцевості України. У храмі велично лунали різдвяні твори з Лемківщини, 2012 року – з Гуцульщини. В січні 2013 року з Полісся.

Якщо у першому фестивальному гала-концерті взяли участь 4 творчі колективи, то у десятому їх було 77.

Назад